Cena spotového zlata poklesla o 1,15 % na 2157,39 USD za unci, čímž se dostala pod své rekordní maximum 2194,99 USD dosažené v pátek. Futures na zlato v USA také zaznamenaly pokles, a to o 1,17 % na 2162,90 USD.
Údaje zveřejněné ministerstvem práce ukázaly, že index spotřebitelských cen (CPI) v únoru stoupl o 0,4 %, což odpovídalo očekávanému růstu. Meziročně CPI vzrostl o 3,2 %, což mírně převyšuje očekávání 3,1 %.
Většina ekonomů, podle nedávného průzkumu Reuters, očekává, že Federální rezervní systém (Fed) v červnu pravděpodobně sníží klíčovou úrokovou sazbu. Momentálně čeká na další údaje, které by potvrdily směřování inflace k jejich 2% cíli.
Nízké úrokové sazby jsou prospěšné pro cenu zlata, neboť snižují náklady na držení tohoto nevydávajícího aktiva.
„Zdá se, že trh se zlatem surfuje na velké vlně býčího sentimentu, což by mohlo v krátkodobém horizontu tlačit ceny ještě výše. Přesto ve střednědobém až dlouhodobém horizontu stále vidíme více poklesu než růstu,“ uvedl analytik společnosti Julius Baer Carsten Menke.
Zlato si udržuje vysokou cenu díky výraznému spekulativnímu zájmu a rostoucí poptávce po fyzickém zlatě mezi investory, kteří v období trvajícího geopolitického napětí hledají jeho ochranu jako bezpečný přístav.
„Čínská centrální banka bude v nadcházejících měsících pokračovat v nákupu zlata, což by proto mělo zůstat podporou pro cenu zlata,“ napsala Commerzbank ve své poznámce.
Zdroj: CNBC