Cena spotového zlata klesla o 0,5 % na 2 313,11 USD za unci, zatímco futures na americké zlato zaznamenaly pokles o 0,4 % na 2 321,70 USD za unci.
Zesílení indexu amerického dolaru o 0,2 % vůči ostatním hlavním měnám způsobilo, že zlato se stalo méně atraktivní pro držitele jiných měn.
„Je (zlato) rozhodně překoupené a část zisků je nyní z trhu vybírána, takže je do značné míry v konsolidačním režimu,“ uvedla Rhona O’Connell, analytička společnosti StoneX.
„Stále si myslím, že zadní vítr, zejména pokud jde o geopolitické riziko a potenciální napětí v bankovním systému, je dostatečně silný na to, aby zlatu poskytl spíše podporu, než aby zvrátil pohyby, které jsme viděli napříč marží do dubna.“
Dne 12. dubna zlato dosáhlo rekordní ceny 2 431,29 USD za unci, což bylo díky významným nákupům ze strany centrálních bank a zvýšené poptávce ze strany čínských maloobchodních investorů v době rostoucího geopolitického napětí.
Čínská centrální banka si v dubnu připsala do rezerv dalších 60 000 trojských uncí zlata, čímž pokračovala v trendu pravidelných nákupů již po osmnáctý měsíc za sebou, navzdory vyšším cenám zlata.
Zároveň investoři čekají na vyjádření zástupců Federálního rezervního systému (Fed), kteří mají promluvit v průběhu tohoto týdne. Mezi nimi je i prezident Fed Bank of Minneapolis, Neel Kashkari, který má vystoupit později dnes.
Prezident richmondského Fedu, Thomas Barkin, v pondělí prohlásil, že současné úrokové sazby by měly pomoci zchladit ekonomiku tak, aby inflace dosáhla 2% cíle stanoveného centrální bankou.
Podle nástroje FedWatch společnosti CME, který sleduje očekávání trhu, obchodníci s futures na Fed funds nyní předpokládají více než 67% šanci na to, že americká centrální banka začne snižovat úrokové sazby již v září.
Nižší úrokové sazby snižují alternativní náklady spojené s držbou nevýnosových aktiv, jako je zlato.
Zdroj: CNBC