Bloomberg

Google má nelegální monopol na vyhledávání, rozhodl americký soudce

Americký soudce v pondělí rozhodl, že společnost Google porušila antimonopolní zákon, když vynaložila miliardy dolarů na vytvoření nezákonného monopolu a stala se výchozím vyhledávačem na světě, což je první velké vítězství federálních úřadů, které se zabývají dominantním postavením velkých technologických firem na trhu.

Rozsudek otevírá cestu k druhému soudnímu řízení, které má určit případná nápravná opatření, možná včetně rozpadu mateřské společnosti Google Alphabet (GOOGL.O), což by změnilo prostředí světa online reklamy, jemuž Google po léta dominoval.

Je to také zelená pro agresivní americké antimonopolní orgány, které stíhají velké technologické firmy, odvětví, které je pod palbou kritiky napříč politickým spektrem.

„Soud dospěl k následujícímu závěru: Google je monopolistou a chová se tak, aby si udržel svůj monopol,“ napsal americký okresní soudce Amit Mehta z Washingtonu. Společnost Google ovládá přibližně 90% trhu s online vyhledáváním a 95% trhu s chytrými telefony.

Fáze „nápravy“ by mohla být zdlouhavá, následovat by mohla případná odvolání k Odvolacímu soudu USA, District of Columbia Circuit a Nejvyššímu soudu USA. Právní spory by se mohly protáhnout až do příštího roku, nebo dokonce do roku 2026.

Zdroj: Bloomberg

Akcie společnosti Alphabet se v pondělí propadly o 4,5% v rámci širokého poklesu akcií technologických společností, protože širší akciový trh se propadl kvůli obavám z recese. V roce 2023 tvořila reklama Googlu 77% celkových tržeb společnosti Alphabet.

Společnost Alphabet uvedla, že se hodlá proti rozhodnutí Mehty odvolat. „Toto rozhodnutí uznává, že Google nabízí nejlepší vyhledávač, ale dochází k závěru, že bychom neměli mít možnost jej snadno zpřístupnit,“ uvedl Google v prohlášení.

Generální prokurátor USA Merrick Garland označil rozhodnutí za „historické vítězství pro americký lid“ a dodal, že „žádná společnost – bez ohledu na to, jak je velká nebo vlivná – není nad zákonem“.

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová uvedla, že „rozhodnutí ve prospěch hospodářské soutěže je vítězstvím pro americký lid“, a dodala, že „Američané si zaslouží internet, který je svobodný, spravedlivý a otevřený hospodářské soutěži“.

Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Zaplacené miliardy

Mehta poznamenal, že společnost Google jen v roce 2021 zaplatila 26,3 miliardy dolarů, aby si zajistila, že její vyhledávač bude výchozím v chytrých telefonech a prohlížečích, a aby si udržela dominantní podíl na trhu.

„Výchozí nastavení je nesmírně cenný nemovitý majetek,“ napsal Mehta. „I kdyby měl nový účastník trhu z hlediska kvality pozici, aby se mohl ucházet o výchozí pozici po vypršení dohody, taková firma by mohla konkurovat pouze v případě, že by byla připravena zaplatit partnerům podíl na příjmech v řádu miliard dolarů a nahradit jim případný výpadek příjmů v důsledku změny.“

Dodal: „Společnost Google si samozřejmě uvědomuje, že ztráta defaultu by měla dramatický dopad na její hospodářský výsledek. Například společnost Google předpokládala, že ztráta výchozího nastavení prohlížeče Safari by měla za následek výrazný pokles počtu dotazů a ztrátu příjmů v řádu miliard dolarů.“

Toto rozhodnutí je prvním významným rozhodnutím v řadě případů, které se týkají údajných monopolů v oblasti velkých technologií. Tento případ, podaný Trumpovou administrativou, projednával soudce od září do listopadu loňského roku.

CNBC
Zdroj: CNBC

„Nucený odprodej vyhledávacího byznysu by společnost Alphabet odřízl od jejího největšího zdroje příjmů. Ale i ztráta schopnosti uzavírat exkluzivní výchozí dohody by mohla být pro Google škodlivá,“ uvedla vedoucí analytička společnosti Emarketer Evelyn Mitchell-Wolfová, podle níž by zdlouhavý soudní proces oddálil jakékoli bezprostřední dopady na spotřebitele.

V uplynulých čtyřech letech federální antimonopolní úřady zažalovaly také společnosti Meta Platforms (META.O), Amazon.com (AMZN.O) a Apple (AAPL.O) s tím, že si tyto společnosti nezákonně udržují monopolní postavení.

Všechny tyto případy začaly za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Senátorka Amy Klobucharová, demokratka, která předsedá podvýboru pro antimonopolní zákony senátního výboru pro spravedlnost, uvedla, že skutečnost, že případy se táhnou napříč administrativami, ukazuje na silnou bipartitní podporu prosazování antimonopolních pravidel.

„Je to obrovské vítězství pro Američany, že prosazování antimonopolních pravidel je živé a dobré, pokud jde o hospodářskou soutěž,“ řekla. „Google je bezuzdný monopolista.“

Když byla v roce 2020 podána žaloba na vyhledávač Google, bylo to poprvé za celou generaci, kdy americká vláda obvinila velkou korporaci z nezákonného monopolu. Společnost Microsoft se v roce 2004 s ministerstvem spravedlnosti dohodla na vyrovnání kvůli tvrzení, že uživatelům systému Windows vnucovala svůj webový prohlížeč Internet Explorer.

Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn