Factoring: Zajišťuje financování firem prostřednictvím odkupu krátkodobých pohledávek před dobou jejich splatnosti specializovanou společností.
Fair value nebo Fair Price: Je pojem, který se běžně používá v oblasti financí a ekonomie. Hodnota je definována jako racionální a objektivní odhad potenciální tržní ceny.
Představuje teoretickou cenu futures, která vyjadřuje, jak odhadují obchodníci na trhu s futures hodnotu příslušného podkladového aktiva. Jestliže např. hodnota fair value futures na index S&P 500 činí 1390 bodů, znamená to, že podle obchodníků na trhu s futures „správná“ hodnota zmíněného indexu je 1390 bodu. Hodnota fair value se mimo jiné využívá při odhadech, jakým směrem otevřou akciové indexy. Jestliže se aktuální hodnota futures pohybuje před otevřením hlavních trhů nad hodnotou fair value, jde o signál pozitivního otevření. Analogicky v případě, že se hodnota futures pohybuje pod hodnotou fair value, lze očekávat, že akciový index otevře níže. Existuje pravidlo, které říká, že jeden bod rozdílu mezi hodnotou fair value a hodnotou futures na index SP500 indikuje osmibodovou změnu při otevření indexu DJIA. Fair value příslušného futures se vypočítá z aktuálního kurzu diskontovaného k dnešnímu dni.
Fannie Mae (Federal National Mortgage Association): Korporace vytvořená v roce 1938 a podporovaná US vládou, jejímž úkolem je sekuritizace (převod do CP) především hypotečních úvěrů. S akciemi Fannie Mae se obchoduje na NYSE.
FDA (Food and drug administration): Úřad pro kontrolu potravin a léčiv je vládní agentura Spojených států amerických, resortu zdraví a služeb, která je zodpovědná za kontrolu a regulaci potravin, doplňků stravy, léčiv, kosmetických přípravků, lékařských přístrojů a bio farmaceutických a krevních produktů v USA.
FED (Federal Reserve System): Federální rezervní systém (Centrální banka) / Centrální bankovní systém Spojených států amerických.
Federal Fund Rate: Jedná se o úrokovou sazbu, kterou stanovuje FED pro mezibankovní trh, čímž ovlivňuje nastavení tržních úrokových sazeb, a tedy ochotu půjčovat si prostředky ekonomickými subjekty.
Fibonacciho retracement: je založen na skutečnosti, že po každém velkém pohybu mají trhy tendenci se vracet na původní úrovně. Je postaven na trendové linii mezi dvěma extrémními body, tj. např. minimu a maximu předchozího pohybu, kdy zakreslíme trendové linie na úrovni 0,0; 23,6; 38,2; 50; 61,8; 100; 161,8; 261,8 a 423,6 %. Ceny často čelí S (support – podpora) a R (resistance – odpor) na úrovni nebo v blízkosti Fibonacci retracement.
Historie tohoto skvělého nástroje technické analýzy spadá až do Itálie 13. století. Autorem je Leonardo Pisano známý jako Fibonacci, který patří k nejuznávanějším matematikům, jejichž myšlení se používá už po staletí. Poprvé zpozoroval jisté poměry číselných řad, které jsou považovány za popisování přirozených poměrů věcí ve vesmíru a také i cenových řad. S Fibonacciho posloupností se lze setkat v přírodě, například spirálové ulity měkkýšů, druhy kaktusů, slunečnicová semínka nebo ve starověkém Egyptě pyramidy. Je údivné, co vše může být založeno na Fibonacciho posloupnosti.
Fibonacciho číselná řada (Fibonacciho posloupnost):
1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, …
Každé číslo je vždy součtem dvou čísel předchozích. Podíly za sebou následujících členů se blíží číslu 1,618.
Financial ratios: Finanční poměrové ukazatele
Finanční páka: Udává, v jaké míře se využívá pákový efekt, financování dluhovým kapitálem. Například při poměru 1:5 máme možnost využití až pětinásobek našeho kapitálu. Při využití plné páky bychom tak mohli nakoupit z částky 100 000,- za 500 000,- a každé procento, které se vydělá / prodělá = 5 %.
FOMC (Federal open market committee) – Výbor pro operace na volném trhu. Je pověřen dohledem nad operacemi na volném trhu v zemi.
Fondy peněžního trhu: Fondy, které investují peníze do krátkodobých finančních nástrojů neboli nástrojů peněžního trhu. Jde o málo rizikové instrumenty jako státní pokladniční poukázky, dluhopisy, jejichž doba do splatnosti nepřesahuje 1 rok nebo termínované vklady bank, kde lze díky většímu objemu dosáhnout lepších podmínek.
Forward: Finanční derivát mající obdobné náležitosti jako Futures. Hlavním rozdílem je, že forwardy se neobchodují na burze, nýbrž na trhu OTC. Nevýhodou je tedy nižší likvidita.
FRA (Forward rate agreement): Kontrakt (nákup/prodej) pro zabezpečení výše úrokové sazby.
Fundamentální analýza: Cílem fundamentální analýzy je nalezení a zkoumání podstatných faktorů, které ovlivňují kurz akcie konkrétního podniku a následný odhad tzv. vnitřní hodnoty akcie. Na základě porovnání této vnitřní hodnoty s aktuální tržní hodnotou lze určit budoucí vývoj hodnoty akcie. Fundamentální analýza zahrnuje makroekonomickou analýzu, analýzu dílčího odvětví a hodnocení samotného zkoumaného podniku.
Futures: Je speciální typ forwardového kontraktu. Forwardový kontrakt je smlouva uzavřená v jednom časovém okamžiku o dodání zboží k určitému budoucímu datu za cenu stanovenou v době uzavření smlouvy.
Futures jsou obchodované na derivátové burze (např. Chicago Mercantile Exchange, New York Futures Exchange atd.). Smluvní podmínky jednotlivých kontraktů jsou standardizované, určené pravidly příslušné burzy. Jde o pevnou dohodu mezi dvěma partnery, která dává právo a povinnost koupit/prodat ke standardizovanému termínu v budoucnosti standardizované množství daného finančního instrumentu za předem sjednanou termínovanou cenu.
Obchodování s futures probíhá buď klasickou formou na burzovním parketu, nebo v podobě elektronických burz či elektronických systémů. Elektronický způsob obchodování má tu výhodu, že je možno dopravit nákupní/prodejní objednávku na trh velmi rychle a je možné i velmi promptně měnit parametry objednávky či objednávku úplně zrušit.
Fúze: Sloučení nebo spojení společností. Fúzí buď vzniká jeden nový podnik a ostatní podniky zanikají nebo jeden podnik existuje dále a ostatní jsou do něj integrovány.