americký dolar

Americký dolar je stabilní díky obnoveným sázkám na snížení sazeb

Americký dolar zůstal v pondělí stabilní. Byl podpořen očekáváním možného snížení úrokových sazeb po slabé zprávě o zaměstnanosti v USA, zatímco japonský jen prošel bouřlivým obdobím po očekávání intervencí.

Jen si minulý týden připsal nejsilnější týdenní nárůst od začátku prosince 2022, což bylo výsledkem dvou očekávání intervencí Tokia zaměřených na oddálení jenu od 34letého minima 160,245 za dolar, zaznamenavší celkový týdenní zisk 3,5 %.

V pondělí jen oslabil, když klesl o 0,63 % na 153,95 za dolar, o 0,60 % na 192,62 za libru a o 0,64 % na 165,715 za euro.

Japonsko a Velká Británie mají v pondělí státní svátek, což může vést k nižším objemům obchodování.

Analytici poznamenávají, že více než 9 bilionů jenů, které Bank of Japan minulý týden vynaložila na podporu jenu, mu pravděpodobně poskytlo jen dočasnou úlevu, protože trh stále považuje jen za slabou měnu.

Podle stratégů z Goldman Sachs má Japonsko kapacitu pro další intervence, ale širší makroekonomické prostředí zůstává pro jen negativní, a účinnost intervencí je omezená.

„Nákup času je však stále cenný, protože snižuje potenciál narušení ekonomiky v důsledku úpravy kurzu a mohl by stabilizovat měnu, dokud se ekonomické pozadí nestane pro JPY příznivějším,“ uvedli ve své poznámce.

Jen byl pod tlakem kvůli rozdílu mezi rostoucími úrokovými sazbami v USA a téměř nulovými sazbami v Japonsku, což vedlo k přesunu kapitálu z jenu do aktiv nabízejících vyšší výnosy.

Nedávná týdenní zpráva od amerických regulátorů ukázala, že nekomerční obchodníci, což zahrnuje spekulativní trhy a hedgeové fondy, v týdnu končícím 30. dubna snížili své krátké pozice v japonském jenu na 168 388 futures kontraktů, což je číslo blízké nejvyšším medvědím pozicím od roku 2007.

„V týdnu, který je chudý na americká data a bohatý na projevy z Fedu, rozhodne rétorika Fedu po zveřejnění výplat o tom, zda dolarový jen v dohledné době znovu atakuje úroveň 160,“ uvedl Nicholas Chia, asijský makro stratég ve společnosti Standard Chartered.

Trhy v pevninské Číně byly znovu otevřeny po třídenním uzavření minulý týden. Během této doby offshore jüan posílil, čemuž napomohlo oslabení amerického dolaru, ujišťující komentáře předsedy Fedu Jeromea Powella o uvolňování měnové politiky a intervence Japonska, které vedly k posílení jenu.

Offshore jüan oslabil na 7,2160 za dolar, přestože minulý týden zaznamenal nárůst o více než 1 %. Na spotovém trhu otevřel onshore jüan na úrovni 7,2009 za dolar, což je nejsilnější úroveň od 25. března, a byl naposledy kótován na 7,2144.

Cesta Fedu

Data zveřejněná v pátek ukázala, že přírůstek pracovních míst v USA v dubnu byl pomalejší než se předpokládalo a růst ročních mezd klesl poprvé za skoro tři roky pod 4 %. Tyto známky zpomalení na trhu práce vyvolaly naděje, že americká centrální banka může ekonomice umožnit „měkké přistání“.

Trhy nyní očekávají snížení úrokových sazeb o 45 bazických bodů v průběhu tohoto roku, přičemž snížení sazeb v listopadu je již plně započítáno do cen.

„Měkčí údaje Fed uvítá, protože uvolnění trhu práce a pomalejší růst mezd pomohou zmírnit inflaci,“ uvedl Mansoor Mohi-Uddin, hlavní ekonom Bank Of Singapore.

Na konci svého dvoudenního měnověpolitického zasedání minulý týden Fed nečekaně nezměnil úrokové sazby, ale naznačil, že je stále otevřen možnosti jejich snížení, i když to může trvat déle, než se původně předpokládalo.

Dolarový index, který sleduje výkon americké měny proti koši šesti hlavních měn, se obchodoval na úrovni 105,16, přičemž v pátek klesl na více než třítýdenní minimum 104,52 bodu. Od začátku roku index vzrostl o téměř 4 %.

Euro bylo naposledy kótováno na 1,0764 USD, zatímco britská libra se téměř nezměnila a obchodovala se za 1,2545 USD. Novozélandský dolar oslabil o 0,17 % na 0,600 USD.

Australský dolar zůstal stabilní na úrovni 0,6612 USD před úterním zasedáním Reserve Bank of Australia, kde se obecně očekává, že sazby zůstanou na současné úrovni 4,35 %, kterou centrální banka udržuje od listopadu minulého roku.

Zdroj: Investing

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn